W wielu przypadków złamania kości są dość oczywiste. W miejscu złamania pojawia się ból, zaczerwienienie i obrzęk. Czasem jednak zdarza się, że nie ma ewidentnych objawów złamania. Zwykle dzieje się tak przy złamaniach kości łódeczkowatej, która jest mała i znajduje się w okolicy podstawy kciuka. Jakie są objawy złamania kości nadgarstka? I jak należy je leczyć?
Objawy złamania kości nadgarstka
Dodatkową przeszkodzą w rozpoznaniu tego typu złamania kości jest to, że zwykle jest ono niewidoczne na zdjęciach rentgenowskich. Mowa tu przede wszystkim o złamaniach bez przemieszczenia, dlatego też ortopedzi nazywają ten uraz „cichym złamaniem”. Aż w 40% konsultacji lekarskich złamanie nie zostaje wykryte w porę, co ma duży wpływ na rozwój schorzenia.
Jak leczyć złamanie nadgarstka?
Złamanie kości łódeczkowatej bez przemieszczenia leczy się zachowawczo poprzez unieruchomienie ręki za pomocą specjalnych drutów lub założenie opatrunku gipsowego. W większości przypadków jednak, zwłaszcza gdy doszło do złamania z przemieszczeniem, stosuje się leczenie operacyjne. W tej sytuacji konieczne jest nastawienie elementów kostnych, aby mogły one powrócić na swoje pierwotne miejsce. Zabieg przeprowadzany przez doświadczonego chirurga odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Następnie zakłada się gips na okres 7 tygodni w celu unieruchomienia przedramienia.
W leczeniu złamania nadgarstka istotną rolę odgrywa również rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Dobrane ćwiczenia mogą znacznie poprawić ukrwienie w chorej kończynie i złagodzić ból w miejscu urazu.