Zespół cieśni nadgarstka – objawy.
Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących i najlepiej poznanych neuropatii nerwu obwodowego. Objawy schorzenia wynikają z nadmiernego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka:
Dolegliwości dotyczą przede wszystkim okolicy palców, w tym głównie okolicy kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego, ale nie tylko – mogą promieniować do łokcia, a nawet do okolicy ramienia.
Niepokojące objawy zespołu cieśni nadgarstka dotyczą więc nie tylko palców, a całych przednich kończyn i są to między innymi:
- mrowienie palców;
- drętwienie palców;
- skurcze mięśni dłoni;
- osłabienie siły dłoni;
- zanik mięśni dłoni;
- obrzęk palców;
- zaburzenia czucia w dłoniach;
- wypadanie przedmiotów z rąk;
- bolesność palców (w dzień i w nocy);
- przeczulica okolicy dłoni.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka – kiedy się nasilają?
Nasilanie się dolegliwości jest trudne do przewidzenia i zależy od rozległości zmian oraz progu bólowego, który u każdego Pacjenta jest inny. Wiadomo, że nadmierna eksploatacja stawów nadgarstkowych sprzyja rozwojowi schorzenia.
Na zespół cieśni nadgarstka narażone są osoby, które codziennie wykonują te same czynności manualne. Są to przede wszystkim pracownicy fabryk oraz wszyscy, którzy pracują przy komputerze każdego dnia oraz nadużywają tabletów czy gier z wykorzystaniem padów lub innych pilotów.
Objawy są silniej wyrażone u osób, które miały problemy ze stawem nadgarstkowym w przeszłości – przebyte zwichnięcia czy złamania mogą nasilić objawy. Ponadto, objawy częściej pojawiają się u Pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia endokrynologiczne lub cukrzycę.