Rekonstrukcja ACL (więzadła krzyżowego przedniego) to nowoczesny i bardzo precyzyjny zabieg, który nie wymaga otwierania stawów. Polega on na odtworzeniu uszkodzonego więzadła przy wykorzystaniu tkanek pacjenta lub, rzadziej, sztucznego implantu. Cała operacja wymaga pobytu w szpitalu przez około 2 lub 3 dni, a po jej przeprowadzeniu nie trzeba chodzić w gipsie przez kilka tygodni.
Rekonstrukcja ACL jest potrzebna, jeśli dojdzie do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, który jest z kolei rezultatem urazu skrętnego kolana. Samo więzadło krzyżowe przednie w normalnych warunkach stabilizuje staw kolanowy, a kiedy dojdzie do jego zerwania, zauważalna jest niestabilność stawu, ból oraz obrzęk.
Rekonstrukcja ACL – jak wygląda ten zabieg?
O czym należy pamiętać po rekonstrukcji ACL?
Pełen okres rekonwalescencji wynosi z reguły około pół roku. Przez ten czas pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. Ważna jest również odpowiednia rehabilitacja, która pomoże mu zregenerować tkanki oraz doprowadzić do właściwej biomechaniki stawów.
Pierwsze dni po operacji wymagają odpoczynku oraz chłodzenia stawów. W tym czasie wzmożone poruszanie się może niepotrzebnie doprowadzić do krwawienia oraz obrzęku. Do 14 dni po operacji przydadzą się także kule oraz orteza.
Pacjenci, którzy intensywnie uprawiają sporty, muszą zrezygnować z nich po przeprowadzeniu zabiegu na 6 miesięcy. Przed samym zabiegiem, powinni też udać się na rehabilitację, dzięki której kolano może odzyskać pełen zakres ruchu, a kończyna dolna – odpowiednią siłę mięśniową. Rehabilitacja przed zabiegiem znacznie ułatwia dojście do odpowiedniego stopnia sprawności po samej operacji. Należy jednak pamiętać, że zaraz po zabiegu kolano będzie bolało, przy czym najtrudniejsze będą 2 dni – później będzie już tylko lepiej. Aby obserwować stan gojenia się więzadła, po pewnym czasie pacjentowi wykonuje się również rezonans magnetyczny.