Ortopedia

Płaskostopie poprzeczne a metatarsalgia

metatarsalgia

Co to jest płaskostopie poprzeczne?

Schorzenie dotyczy spłaszczenia łuku poprzecznego stopy. U wielu Pacjentów nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych i jest traktowane jako typ budowy stopy. Jednak u niektórych, ta deformacja związana jest z bolesnością o charakterze przeciążeniowym w obrębie podeszwowej strony przodostopia (pod głowami kości śródstopia). Mówi się wówczas o metatarsalgii.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny:

Co to jest metatarsalgia?

To ogólne określenie dolegliwości bólowych w okolicy podeszwowej głów kości śródstopia. Najważniejszym objawem, który uniemożliwia normalne poruszanie się Chorych, jest ból. Specjalista stawia diagnozę na podstawie wywiadu, objawów klinicznych i badań dodatkowych (w tym USG, RTG, MRI i ewentualnych badań laboratoryjnych).

Ból jest związany z deformacją stopy, ale nie tylko. Przyczyną mogą być także nagniotki, odciski i inne schorzenia towarzyszące, w tym paluch koślawy lub palec młotkowaty.

Metatarsalgia – leczenie:

Leczenie metatarsalgii nie zawsze jest proste. Wszystko zależy od tego, co jest pierwotną przyczyną bólu. W wielu przypadkach wystarczy usunięcie odcisków i noszenie indywidualnie dopasowanych wkładek do butów z pelotą metatarsalną i specjalnie wyprofilowanego obuwia.

U pacjentów, u których zastosowane leczenie zachowawcze nie przyniosło pożądanych efektów, zaleca się odbycie konsultacji chirurgicznej. Operacyjne leczenie obejmuje tkanki miękkie lub tkanki miękkie i tkankę kostną. Wszystko zależy od rozległości zmian i stopnia zniekształcenia stopy. Chirurgiczne leczenie pozwala na leczenie innych, współistniejących schorzeń stóp, takich jak: paluch koślawy czy palec młotkowaty. Dzięki nowoczesnym technikom, możliwa jest korekta wielu deformacji stopy już podczas jednej operacji.